szigetelés

Hőszigetelés felsőfokon – Így válaszd ki a legjobb hőszigetelőanyagot otthonodhoz!

Akár új ház építéséről, akár egy meglévő épület felújításáról van szó, a hőszigetelés kérdése minden esetben kulcsfontosságú. Egy jól megtervezett és szakszerűen kivitelezett hőszigetelési rendszer nemcsak a fűtési-hűtési költségek csökkentésében segít, hanem hozzájárul az épület élettartamának meghosszabbításához, a komfortérzet növeléséhez és az ingatlan értékének emeléséhez is. De vajon milyen hőszigetelő anyagot érdemes választani? Milyen szempontokat vegyünk figyelembe, és mire figyeljünk a beépítés során? Ebben a részletes útmutatóban végigvesszük a leggyakrabban használt hőszigetelő anyagokat, azok jellemzőit, előnyeit, hátrányait, valamint hasznos beépítési tanácsokat is adunk minden típushoz. A cikk célja, hogy segítsen eligazodni a lehetőségek között, és hogy magabiztos döntést tudj hozni.

Fehér EPS – a költséghatékony klasszikus

A fehér expandált polisztirol (EPS) az egyik legszélesebb körben használt hőszigetelő anyag Magyarországon. Könnyű, jó hőszigetelő képességű és rendkívül kedvező ár-érték arányú megoldás. Ideális választás lehet családi házak új vagy utólagos homlokzati szigetelésére, födémek, zárófödémek és garázsfödémek szigetelésére is.

Felhasználás: leggyakrabban külső falak szigetelésére alkalmazzák, de tetőben és aljzat alatt is találkozhatunk vele. Különböző vastagságokban és nyomószilárdságokban kapható, így az épület energetikai követelményeinek megfelelően méretezhető.

Beépítési tanácsok: A felület legyen tiszta, pormentes és száraz. Az EPS táblák ragasztóhabbal vagy poralapú ragasztóval rögzíthetők. Külső falakon mindig szükséges dübelezni is a táblákat. Ügyeljünk arra, hogy az illesztések szorosan záródjanak, ne keletkezzenek hőhidak. A beépítés után az EPS-t minél hamarabb le kell vakolni, mivel érzékeny az UV-sugárzásra.

Grafitos EPS – ha a hatékonyság fontos

A grafitos polisztirol lapokat a hagyományos fehér EPS-hez képest mintegy 20%-al jobb hőszigetelési érték jellemzi. A szürke színű lapokat grafit adalékanyag teszi hatékonyabbá, amely visszaveri a hősugárzást és így javítja a szigetelés teljesítményét.

Felhasználás: különösen ott ajánlott, ahol fontos a magas hőszigetelési teljesítmény, de nincs hely nagy vastagságú szigetelőrétegre. Tipikus választás energetikai felújításokhoz.

Beépítési tanácsok: a sötét színű lapokat védeni kell a közvetlen napsugárzástól, különben vetemedhetnek. A grafitos EPS táblákat a beépítés során minél hamarabb fedni kell polisztirol ragasztóba ágyazott üvegszövet háló réteggel, illetve a beépítés előtti tárolás folyamán érdemes világos ponyvával letakarni, és mihamarabb befejezni a hőszigetelő rendszer kialakítását (üvegszövet háló, ragasztóréteg, vakolat).

Kőzetgyapot – tűzbiztos, légáteresztő, hangszigetelő

A kőzetgyapot nemcsak hő-, hanem kiváló hangszigetelő anyag is. Emellett nem éghető, ami nagy előny, különösen többszintes épületek esetében. Páraáteresztő képessége miatt a fal „lélegezni” tud, így csökkenti a páralecsapódás és a penészesedés kockázatát.

Felhasználás: új és utólagos homlokzati szigetelő rendszerekben, tetőtérbe, válaszfalakba, álmennyezetbe.

Beépítési tanácsok: használjunk kesztyűt és védőmaszkot a beépítéskor, mert a szálas anyag irritálhatja a bőrt és a légutakat. A táblákat ragasztással és dübelezéssel kell rögzíteni, a felületet páraáteresztő szilikon vagy szilikát vakolattal kell lezárni.

XPS – vízálló megoldás extrém terheléshez

Az XPS, vagyis extrudált polisztirol zárt cellás szerkezetű, vízálló hőszigetelő anyag. Nagy nyomószilárdsága miatt kiváló választás járható felületek, lábazatok és talajjal érintkező szerkezetek hőszigetelésére.

Felhasználás: lábazat, pincefal, aljzat, lapostető, padlófűtés alatt.

Beépítési tanácsok: XPS lapokat oldószermentes ragasztóval rögzítsünk, ügyeljünk a hézagmentes illesztésre. Lábazatoknál fontos a vízszigetelés összehangolása a hőszigeteléssel. Aljzatba beépítve figyeljünk a lépéshang szigetelés és a páratechnikai rétegrend helyes kialakítására.

PUR / PIR hab – csúcskategóriás hőszigetelés

A poliuretán (PUR) és poliizocianurát (PIR) hőszigetelő habok rendkívül alacsony hővezetési tényezővel rendelkeznek, így kisebb vastagság mellett is kiváló szigetelési teljesítményt nyújtanak.

Felhasználás: tető, lapostető, homlokzat, ipari létesítmények, modern családi házak.

Beépítési tanácsok: a szórt habot kizárólag szakkivitelező telepítheti, mivel a technológia precizitást igényel. A táblás változatokat ragasztani vagy mechanikusan is lehet rögzíteni. A párazáró rétegek szerepe kiemelten fontos ezeknél a rendszereknél.

Üveggyapot – belső terek gazdaságos szigetelője

Az üveggyapot szálas szerkezete miatt jól illeszkedik a szarufák és válaszfalak közé. Kedvező ára miatt népszerű választás, ha egyensúlyozni kell a költségek és az energetikai célok között.

Felhasználás: tetőtér szigetelése, álmennyezet, belső válaszfalak.

Beépítési tanácsok: a beépítés során mindig gondoskodjunk a megfelelő párazárásról, különösen tetőtérben. A beépített anyag ne legyen összenyomva, mert az csökkenti a szigetelőképességet.

Természetes szigetelő anyagok – környezetbarát alternatíva

A természetes hőszigetelő anyagok, mint a cellulóz, len, kender vagy fagyapot egyre népszerűbbek. Ezek az anyagok kiváló páraáteresztők, és nagyon jó a hőtároló képességük is, így segítenek a nyári túlmelegedés ellen is.

Felhasználás: könnyűszerkezetes házak, tetőtér, belső falak.

Beépítési tanácsok: a cellulóz fújással történő beépítése külön szakértelmet igényel, táblás anyagokat mechanikusan lehet rögzíteni. Ügyeljünk a rétegrendek helyes kialakítására, különös tekintettel a párazárásra és a szellőzésre.

Gyakori hibák hőszigetelésnél

– Rosszul megválasztott anyag a szerkezet típusához képest
– Nem megfelelő vastagság vagy rétegrend
– Hőhidak kialakulása a nem megfelelő illesztések miatt
– Nem UV-védett tárolás és beépítés
– Párazárás elhanyagolása tetőtérben
– Szakszerűtlen kivitelezés vagy hiányos rögzítés

tégla fal

Tippek az anyagválasztáshoz

  1. Mindig vedd figyelembe, hogy mit szeretnél szigetelni: homlokzat, padló, tető, lábazat vagy válaszfal? A szigetelendő alapfelület szerint válasszuk meg a használandó szigetelőanyag típusát.
  2. Gondold végig, mennyire fontos számodra a tűzállóság, hangszigetelés, páraáteresztés vagy környezetbarát jelleg.
  3. Ha bizonytalan vagy, kérj tanácsot szakembertől vagy a SZIGATECH csapatától.

Miért fontos a megfelelő anyagválasztás?

A hőszigetelés a modern építészet egyik legfontosabb része. A megfelelő anyagválasztás nemcsak komfortot, hanem hosszú távú megtakarítást is jelent. Fontos, hogy a kiválasztott szigetelőanyag a felhasználási célnak megfelelő legyen, és szakszerűen kerüljön beépítésre.