Dubrovnik mindig is a horvát tengerpart egyik legszebb városa volt, de régen főként azok keresték fel, akik szerették a nyugodtabb, történelmi hangulatú helyeket. Az utóbbi években azonban minden megváltozott. Ma már évente több millió látogató érkezik ide, és ebben óriási szerepe van annak a sorozatnak, amely 2011-ben indult el, ez volt a Trónok harca.
Ez a cikk nemcsak arról szól, hogy hol forgatták a sorozat jeleneteit, vagy kik sétáltak végig Dubrovnik óváros utcáin. Sokkal inkább azt mutatja be, hogy hogyan vált egy középkori falakkal körülvett város ennyire a filmes turizmus részévé, és hogy ez milyen hatással volt a helyi gazdaságra és a társadalom életére.
Dubrovnik a sorozat előtt
A 2000-es évek elején Dubrovnik már szerepelt a mediterrán úti célok között, de még nem tartozott a legforgalmasabb városok közé. Aki ide érkezett, az leginkább a történelmi hangulatért jött és elsősorban a 13-16. századi városfalak, a szűk kis macskaköves utcák és a tenger látványa adta a dubrovniki élményt.
A háborús évek után a turizmus lassan tért vissza, a város évente nagyjából 500-600 ezer látogatót gyűjtött, ami elég kevésnek számított más hasonló mediterrán helyekhez képest.
A Dubrovnik látnivalók akkoriban főként a történelem és a nyugalom iránt érdeklődő utazóknak szóltak. A nyári szezon természetesen már akkor is fontos időszak volt, de az árak még elérhetőek maradtak, és nem volt jellemző az a zsúfoltság, ami ma sokaknak már kihívást jelent az utazás során.
Tudtad? A Trónok harca nemcsak Dubrovnik idegenforgalmát alakította át, hanem a szórakoztatóiparhoz kapcsolódó más piacokat is. A sorozat népszerűsége idején a sportfogadó oldalak külön piacokat nyitottak olyan fogadásokra, mint például “ki ül végül a Vastrónra” vagy “ki hal meg a következő részben”. Bár ezek nem a klasszikus sportfogadás kategóriába tartoznak, jól mutatják, hogy mekkora befolyása volt a sorozatnak.
Hogyan jött a képbe a Trónok harca?
Amikor az HBO nekilátott a Trónok harca helyszíneinek kiválasztásához, fontos szempont volt, hogy Királyvár (ami a sorozat egyik legfontosabb helye) valóban hiteles és látványos környezetben jelenjen meg. Az első évadot még Máltán forgatták, de logisztikai problémák merültek fel, ezért új helyszín után kellett nézniük. Így került képbe Dubrovnik, ami valószínűleg már az első látogatás során meggyőzte a stáb tagjait.
A városfalak, a tengerparti sziklák és a középkori utcák úgy hatottak, mintha eleve a sorozat világához készültek volna. Dubrovnik Trónok harca sorozattal való kapcsolata innentől kezdve elkerülhetetlen volt, nem kellett különösebb utómunka ahhoz, hogy Westeros életre keljen, elég volt egy kamerát felállítani.
Hol forgatták pontosan?
A város több nagyon fontos pontja is szerepelt a sorozatban. Itt van néhány konkrét helyszín, amit a Trónok harca rajongók biztosan felismernek:
- Városfalak: Itt forgatták Cersei és Tyrion több jelenetét, illetve a védekező csatákat.
- Lovrijenac-erőd: Ez lett a sorozatban a Vörös Erőd külső helyszíne.
- Pile-kapu: Többször szerepelt a városkapuk jeleneteiben.
- Jesuita-lépcső: Ez volt a híres “szégyen” jelenet helyszíne, amikor Cersei végigsétált a városon.
- Lokrum-sziget: Az egyik mellékhelyszínként szolgált, többek között a Qarth nevű város jeleneteihez.
Nézzük meg a számokat
A Trónok harcának néhány évada után már látni lehetett, hogy mennyire megugrott Dubrovnik népszerűsége. A horvát statisztikai hivatal adatai szerint 2011 és 2018 között a városba érkező turisták száma csaknem megduplázódott, és évi 600 ezerről több, mint 1,2 millióra nőtt.
A város reptere forgalmasabb lett, a gazdaság pedig látványosan fellendült. Az éttermeket, apartmanokat, szuvenírboltokat beleértve gyakorlatilag mindenki részesült abból a hirtelen jött figyelemből, amit a sorozat hozott magával.
A Trónok harca turizmus
Nem meglepő tehát, hogy mára már külön iparág épül a sorozatra. Idegenvezetők specializálódtak a Trónok harca-túrákra, amik során a résztvevők nemcsak a helyszíneket látják, hanem izgalmas kulisszatitkokat is hallhatnak. A boltok természetesen tele vannak szuvenírekkel, vannak Stark-házas bögrék, Targaryen-zászlók, és műanyag kardok között is válogathatnak a rajongók.
A Lokrum-szigeten egy interaktív kiállítás is működik, ahol a látogatók a “Vastrónra” is leülhetnek. Több hotel és kávézó a sorozatból vett idézetekkel és díszítésekkel teremtette meg a hangulatot.
Ivan Vukovic szerint naponta akár 1000 turista is csatlakozik a Trónok harca tematikájú sétákhoz Dubrovnikban, ami jól jelzi, hogy milyen nagy mértékben alakította át a város látogatottságát a sorozat: “A film és a Trónok harca valóban megváltoztatta Dubrovnikot.”
A város vegyes érzései
Bár a Trónok harca rengeteg turistát vonzott Dubrovnikba, sok helyi inkább teherként élte meg a változást. Egyre többen panaszkodtak a tömegre, az elszállt árakra és arra, hogy a város már nem az a nyugodt, otthonos hely, mint régen. 2017-ben még az UNESCO is figyelmeztetett, hogy ha így folytatódik, az túl nagy terhet jelenthet Dubrovnik óvárosának, és ez veszélyeztetheti a világörökségi besorolást is.
A városvezetés végül lépett, és kevesebb hajót engednek kikötni, korlátozták az óvárosba belépők számát, valamint szigorították az ott működő boltok és túraszervezők engedélyezését.
Mato Franković, Dubrovnik polgármestere egy 2024 márciusi Reuters-interjúban ezt mondta: “A fiatalok el fognak hagyni minket, más vidékekre fognak menni, mert lehetetlen lesz Dubrovnikban élni.”
Mi történt a sorozat vége után?
A Trónok harca 2019-ben búcsúzott a nézőktől, így nem csoda, hogy sokan arra számítottak, hogy ezzel a turizmus is lelassul majd Dubrovnikban, de nem így lett. A város neve addigra már annyira összekapcsolódott a sorozattal, hogy továbbra is rengetegen keresték fel, még azok is, akik sosem látták a Trónok harcát, de hallották, hogy itt forgatták, és kíváncsiak lettek.
Közben más filmes produkciók is felfigyeltek a helyszínre, például a Star Wars: Az utolsó jedik egyik jelenetét is Dubrovnikban forgatták. A város tehát továbbra is vonzza a filmkészítőket és velük együtt a turistákat is.
Összegzés
Horvátország Dubrovnik nevű városára tehát azt lehet mondani, hogy a szép történelmi helyből igazi filmes látványosság vált, és hiába már nem forgatnak itt, a Trónok harca rajongók továbbra sem engedik el a helyszíneket.
A kérdés mostmár csak az, hogy hogyan tud alkalmazkodni hozzá egy város, ahol az emberek élnek, dolgoznak és közlekednek a turisták között. Dubrovnik vezetése évek óta próbálja megtalálni azt az egyensúlyt, ahol még élhető marad a város a helyiek számára, de közben a látogatók sem érzik úgy, hogy valami mesterséges díszletbe csöppentek.